Co to jest hot-stamping i gdzie się go wykorzystuje?

kartondlaciebie.pl > Drukarnia  > Co to jest hot-stamping i gdzie się go wykorzystuje?
Co To Jest Hot-Stamping I Gdzie Się Go Wykorzystuje? zdjęcie nr 1

Co to jest hot-stamping i gdzie się go wykorzystuje?

Hot-stamping to coraz popularniejsza usługa wytłaczania na gorąco wykorzystywana przy produkcji opakowań kartonowych. Pozwala ona uzyskać efekt pozłacanego lub posrebrzanego wydruku, który prezentuje się bardzo efektownie. Na czym polega hot-stamping? Czy warto brać pod uwagę tę metodę zdobienia przy tworzeniu opakowań kartonowych dla swojej firmy?

Co to jest hot-stamping?

Hot-stamping to jedna z odmian tłoczenia na gorąco, bardzo często określana również mianem techniki uszlachetniającej. Kluczową rolę w tym procesie odgrywa wysoka temperatura oraz specjalna folia hot-stampingowa. Niemniej ważna jest również wypukła matryca, która wykonana musi być materiałów, które doskonale przewodzą ciepło. Najczęściej jest to matryca z gumy silikonowej, lub metalowej.

Przy pomocy takiego stempla grawerowany obraz jest podgrzewany, zanim jeszcze zostanie przeniesiony na folię. Folia z kolei odpowiada za pozostawienie efektu posrebrzania lub pozłacania na określonej powierzchni. Najczęściej są to elementy reklamowe, takie jak wizytówki, ulotki, czy opakowania kartonowe. Co ważne, do druku hot-stamping wykorzystuje się wyłącznie suche materiały, a zatem cały proces barwienia jest przyjazny środowisku.

Jakie elementy biorą udział w procesie hot-stampingu?

Jak już wspomnieliśmy przy tworzeniu druku hot-stamping kluczową rolę odgrywa wysoka temperatura, jednak nie mniej ważna jest również matryca. Najczęściej jest to matryca wykonana z gumy silikonowej, lub metalowa. Ponadto kluczowym elementem hot-stampingu jest folia. Tutaj może ona występować w wersji metalicznej, lub niemetalicznej. Przy tworzeniu druku jej powłoki nakładane są wielowarstwowo, aby uzyskać maksymalnie zadowalający efekt.

Najpopularniejsze rodzaje folii hot-stampingowej to:

  • folia metaliczna — złota, srebrna, kolorowa
  • folia pigmentowa — kolorowa matowa lub błyszcząca
  • folia perłowa — kolorowa o stosunkowo dużej transparentności
  • folia dyfrakcyjna — folia metaliczna z siatką dyfrakcyjną.

Niemniej ważną rolę w procesie hot-stampingu odgrywają również maszyny przeznaczone do tłoczenia na gorąco.

Hot-stamping – gdzie się go wykorzystuje?

Hot-stamping to rodzaj druku, który daje ogromne możliwości, jeśli chodzi o branżę poligraficzną. Za pomocą tej metody mamy możliwość nakładania różnych kształtów, napisów czy ornamentów na etykietach, wizytówkach, czy opakowaniach kartonowych. Szczególnie te ostatnie cieszą się ogromną popularnością. Ekskluzywne opakowania firmowe, czy opakowania prezentowe urozmaicone specjalistyczną folią z pewnością zwrócą uwagę nawet najbardziej wymagających osób.

Opakowania kartonowe z elementami hot-stampingu – gdzie zamówić?

Obecnie hot-stamping jest jedną z najbardziej cenionych technik dekorowania na różnego rodzaju materiałach — od papieru i tworzywa sztucznego, po drewno, skóry i tkaniny.
Dlatego, jeśli szukasz sprawdzonego producenta opakowań kartonowych wykorzystującego m.in. tę metodę zdobienia to świetnie, że do nas trafiłeś. Karton dla Ciebie to znany i ceniony producent opakowań kartonowych szytych, a raczej produkowanych na miarę. Jesteśmy w stanie stworzyć opakowanie dostosowane do potrzeb naszych klientów. Nie boimy się trudnych wyzwań, również tych związanych z techniką zdobienia hot-stamping. Sprawdź naszą ofertę i zobacz, jakie opakowania możemy dla Ciebie przygotować.