Co to są spady drukarskie i dlaczego są tak ważne?
“Przesłany plik nie ma spadów” – czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek dostać taką wiadomość zwrotną z drukarni? Jeśli tak, to oznacza, że projekt, który przesłałeś, nie uwzględniał ani spadek, ani marginesu błędu. Czym właściwie są spady drukarskie i dlaczego należy je uwzględniać we własnym projekcie? Dlaczego są tak istotne z punktu widzenia drukarskiego? Odpowiadamy!
Co to są spady drukarskie?
Każdy grafik przygotowując projekt do druku, powinien uwzględnić w nim kilka kluczowych elementów, a jednym z nich są spady drukarskie. Co to takiego? Jest to zadrukowany obszar arkusza papieru, który po ostatecznej obróbce introligatorskiej zostaje odcięty od ostatecznego druku. Najprościej rzecz ujmując spadem drukarskim, możemy nazwać margines najczęściej o szerokości od mm 2 do 5 mm, powiększający obszar naszego projektu, który z powodzeniem można odciąć na etapie końcowym druku.
Dlaczego spady drukarskie są tak ważne? Jaką rolę odgrywa margines błędu?
Nie ma wątpliwości co do tego, że spady drukarskie powinny zostać uwzględnione w każdym projekcie przygotowywanym pod wydruk. Mowa tu nie tylko o wizytówkach, czy ulotkach, ale także innych materiałach reklamowych, w tym ekspozytorach.
Spady drukarskie to przede wszystkim ułatwienie dla drukarza, a dla zleceniodawcy gwarancja, że zlecony wydruk finalnie będzie wykonany dobrze — bez białych pasków po bokach. Stanowią one swego rodzaju zabezpieczenie w trakcie przycinania ulotek, wizytówek i tym podobnych.
Margines błędu — przed czym chroni?
Margines błędu, inaczej nazywany również marginesem bezpieczeństwa to pola między krawędzią zewnętrzną formatu docelowego (tzw. formatu netto) a częścią wewnętrzną projektu. Elementy znajdujące się na marginesach błędu w naszym projekcie mogą, ale nie muszą zostać obcięte. Takie działanie związane jest przede wszystkim z niedoskonałością maszyn introligatorskich oraz samą specyfiką cięcia materiałów ze stosu.
Margines błędu w projekcie powinien wynosić od 3 mm do 5 mm. Zadrukowuje się go na ogół kolorem takim, jak tło projektu. Warto przy tym wiedzieć, że umiejętne zastosowanie marginesów ułatwia prace wykończeniowe nad materiałami i zdecydowanie zwiększa atrakcyjność efektu końcowego wydruku. Niezastosowanie przez nas ani spadów drukarskich, ani marginesów błędu może nie tylko przysporzyć nam dodatkowych problemów, ale znacznie wydłużyć również czas realizacji takiego zlecenia.
Spady drukarskie i marginesy błędu — podsumowanie
Jeśli przygotowany przez nas projekt nie ma spadów, ale jego tło pozostaje białe, to wówczas może jeszcze istnieć cień szansy, że wydrukowany produkt będzie prezentował się dobrze. Problem pojawia się wówczas, gdy tło w projekcie zostało zadrukowane innym, dowolnym kolorem. Dlatego, zanim zdecydujemy się na przesłanie pliku do wydruku, upewnijmy się, że uwzględnia on zarówno spadki, jak i margines błędu. Jeśli chcemy wiedzieć więcej na temat spadów drukarskich, powinniśmy skontaktować się z doświadczonym producentem opakowań kartonowych, firmą Karton Dla Ciebie, której pracownicy udzielą nam szczegółowych informacji w tym zakresie.