Jak wybrać opakowanie kartonowe dla swojej paczki?

kartondlaciebie.pl > Drukarnia  > Jak wybrać opakowanie kartonowe dla swojej paczki?
Jak Wybrać Opakowanie Kartonowe Dla Swojej Paczki? zdjęcie nr 1

Jak wybrać opakowanie kartonowe dla swojej paczki?

W erze cyfryzacji sprzedaż internetowa wypiera tą konwencjonalną. Zakupy w internecie są prostsze i bardziej klarowne. Jedynym minusem jest przesyłka paczki, która wiąże się z dodatkowym czasem oczekiwania na produkt oraz ryzykiem jego uszkodzenia. Nawyki kurierów z internetowych filmów stały się sztandarem ryzyka transportu, ale również postawiły wyzwanie producentom opakowań. Polega ono na stworzeniu opakowań tak wytrzymałych, że nie ulegną zniszczeniu nawet podczas kurierskiego rzutu w dal paczką. Jak więc wybrać odpowiednie opakowanie dla naszych przesyłek?

Idealne dopasowanie opakowania do zawartości

Najprostszą i najszybszą metodą na bezpieczne zapakowanie przesyłki są opakowania kartonowe na zamówienie. Projektuje się je z myślą o konkretnym produkcie, dzięki czemu karton przylega idealnie w miejscach, które są najbardziej podatne na uszkodzenie. Takie rozwiązanie jest praktykowane przez wiele firm zajmujących się hurtową sprzedażą podobnych produktów. Częściowo można zostawić sobie pewien margines, jak to ma miejsce w przypadku kartonów do pakowania książek. Zwykle zamawia się je w odniesieniu do formatu książek, a ich grubość ma znaczenie drugorzędne. Dzięki temu przy jednym zamówieniu zaopatrujemy się w opakowania, które możemy wykorzystać do wielu różnych pozycji.

W przypadku pozostałych artykułów sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Specjalny karton do pakowania dajmy na to zmywarek, będzie pasował zwykle do jednego modelu, ewentualnie linii produktowej o tych samych gabarytach, różniących się jedynie wnętrzem. Zwykle więc obowiązek poprawnego zapakowania leży po stronie producenta, a nie dystrybutora. W przypadku sprzedaży detalicznej zamawianie kartonów o indywidualnych wymiarach i kształtach jest nieopłacalne.

Sprzedaż detaliczna – wybór szablonu

Na całe szczęście wielu producentów opakowań wychodzi do klienta na przeciw, oferując sprzedaż wcześniej zaprojektowanych, uniwersalnych opakowań. Producent opakowań dysponuje zwykle bazą produktową, tworzoną przez lata, dzięki czemu w asortymencie zawsze znajdzie się mniej lub bardziej pasujące do naszych oczekiwań opakowanie. Warto korzystać z gotowych rozwiązań, ponieważ zwykle pochodzą one od bardziej doświadczonych i posiadają elementy, o których samych mogliśmy nie pamiętać. Potrafią one oszczędzić sporo czasu, szczególnie gdy decydujemy się na opakowania ozdobne, a sami nie dysponujemy wystarczającymi umiejętnościami pozwalającymi na zaprojektowanie ładnego opakowania produktowego. Do tego gotowe opakowania kartonowe mają zwykle wypełniacze pozwalające na sztywne umieszczenie standardowych produktów wewnątrz.

Co powinno zawierać opakowanie kartonowe do sprzedaży wysyłkowej?

Rodzaj opakowania powinno dobierać się z myślą o przewożonym produkcie. Ważne są nie tylko takie rzeczy jak wypełniacze, folie streczowe czy bąbelkowe. Ważny jest również odpowiedni wybór kartonu. Kartony z tektury falistej lepiej amortyzują uderzenia obuchowe – powstałe w wyniku upadku, przygniecenia lub uderzenia tępym przedmiotem. Opakowania z tektury falistej w takich sytuacjach ulegają odkształceniu, co wydłuża czas działania siły, przez co zmniejsza się jej moc. Jest to więc sytuacja analogiczna do amortyzatorów. Dzięki tej właściwości to właśnie karton z tektury falistej jest najczęściej używany jako zewnętrzna powłoka paczki.

Karton z tektury litej ma znacznie większą wytrzymałość na obrażenia cięte i kłute, chroni więc on dużo lepiej przed zarysowaniami i nadziewaniem. Z tego powodu zyskał popularność w ochronie powierzchni przesyłanych przedmiotów. Opakowanie z tektury litej stanowi więc częściej wymoszczenie przesyłki, mające bezpośredni kontakt z produktem. Jest on też znacznie bardziej atrakcyjny wizualnie, dzięki czemu może być użyty do produkcji opakowań ozdobnych. Pamiętajmy jednak o tym, że najbezpieczniejsze opakowanie powstanie z połączenia tych dwóch rodzajów kartonów, od środka z tektury litej, od zewnątrz z tektury falistej.