Katalog FEFCO — wszystko, co musisz wiedzieć o kodach FEFCO

kartondlaciebie.pl > Drukarnia  > Katalog FEFCO — wszystko, co musisz wiedzieć o kodach FEFCO
Katalog Fefco — Wszystko, Co Musisz Wiedzieć O Kodach Fefco zdjęcie nr 1

Katalog FEFCO — wszystko, co musisz wiedzieć o kodach FEFCO

Opakowania kartonowe, szczególnie te wykonane z mocnej i wytrzymałej tektury zyskują na popularności. Są wykorzystywane nie tylko w branży logistycznej czy przemysłowej, ale także w celach marketingowych. Ponadto opakowania tekturowe są cenione za swoją proekologiczną strukturę, która w przeciwieństwie do opakowań wykonanych z tworzywa sztucznego pozyskiwana jest w sposób naturalny, oraz ma znacznie krótszy czas rozkładu. Zanim jednak sięgniesz po odpowiednie kartony dla swojej firmy, upewnij się, że wybrałeś dobry model. W tym celu posłuży Ci katalog FEFCO. Co dokładnie znaczy FEFCO, kto jest jego autorem, oraz dlaczego warto mieć wiedzę na jego temat? Odpowiadamy!

Co to jest katalog FEFCO?

Branża opakowań kartonowych, jak każda inna posiada swoją własną kategoryzację produktów, która określana jest przez katalog FEFCO. Jest to bardzo przydatne narzędzie sprawdzające się dla wszystkich tych osób, które na co dzień mają kontakt z opakowaniami kartonowymi. Głównym założeniem katalogu FEFCO jest podział opakowań kartonowych na poszczególne rodzaje, co z pewnością ułatwi komunikację na linii klient-producent opakowań kartonowych.

Zalety katalogu FEFCO

Katalog FEFCO niweluje konieczność oznaczania konstrukcji danego kartonu długim i skomplikowanym opisem — w jego miejsce pojawiają się czytelne rysunki wraz z oznaczeniami liczbowymi (kody FEFCO), co pozwala na szybką identyfikację rodzaju opakowania. Warto przy tym wspomnieć, że kody FEFCO obowiązują na skalę międzynarodową, dzięki czemu są poprawnie odczytywane, nawet w przypadku barier językowych.

Jak powstał katalog FEFCO i kto go stworzył?

Propozycja opakowań kartonowych, również w naszej ofercie jest na tyle różnorodna, że trudno jest czasami naszym klientom połapać się w tym, z jakim rodzajem opakowania mają do czynienia. I właśnie w tym celu w latach 60. ubiegłego wieku powstał pomysł na wystandaryzowanie opakowań tekturowych i umieszczenie ich w jednym katalogu. Takie rozwiązanie miało na celu pomóc nie tylko klientom w doborze odpowiedniego rodzaju opakowania do ich działalności, ale także samym producentom opakowań z tektury.

W roku 1952 w Brukseli powstała Europejska Federacja Producentów tektury Falistej. Jej nadrzędnym celem było zrzeszenie producentów opakowań kartonowych oraz wspólne wypracowanie systemu oznaczeń, który miał się pojawiać na konkretnych opakowaniach. Takie rozwiązanie miało na celu rozwój i promowanie nowych rozwiązań w dziedzinie opakowań, a także pomoc w komunikacji pomiędzy producentami a rynkiem konsumenckim.

Kody FEFCO — jak je odczytywać?

Kody i oznaczenia zawarte w katalogu FEFCO odpowiadają odpowiednio ośmiu kategoriom produktu, a każda z tych kategori zawiera co najmniej kilkadziesiąt indywidualnych modeli opakowań tekturowych. Oto podstawowe osiem oznaczeń, które powinien znać zarówno każdy producent opakowań kartonowych, jak i klient.

Kody FEFCO — jak je odczytywać?

  • FEFCO kod 0100 — rolki i arkusze tektury
  • FEFCO kod 0200 — pudła klapowe
  • FEFCO kod 0300 — pudła teleskopowe.
  • FEFCO kod 0400 — pudła składane i tace
  • FEFCO kod 0500 — pudła wysuwane
  • FEFCO kod 0600 — pudła trwale łączone
  • FEFCO kod 0700 — pudełka klejone jednoczęściowe
  • FEFCO kod 0800 — nie został wprowadzony
  • FEFCO kod 0900 — wyposażenie wewnętrzne pudeł.

FEFCO kod 0201 — oznaczenie, które warto zapamiętać

Choć dobrze jest znać wszystkie podstawowe kody FEFCO, to jednak nie zawsze jest to możliwe. Istnieje jednak jedno oznaczenie, a mianowicie FEFCO kod 0201, który został przyporządkowany do popularnych kartonów klapowych. Są one jednym z najczęściej wybieranych opakowań kartonowych na rynku, a ich cechą charakterystyczną jest nie tylko ekonomiczna cena, czy łatwość składania, ale także estetyczny design.

Jeśli poszukujesz właśnie takich opakowań kartonowych na zamówienie, to chętnie wyprodukujemy je w Karton dla Ciebie.