Opakowania kaszerowane – co je wyróżnia?

kartondlaciebie.pl > Drukarnia  > Opakowania kaszerowane – co je wyróżnia?
Opakowania Kaszerowane - Co Je Wyróżnia? zdjęcie nr 1

Opakowania kaszerowane – co je wyróżnia?

Opakowania kartonowe stanowią stały element codziennego życia. Wykorzystujemy je zarówno w biznesie, jak i życiu prywatnym. Świetnie nadają się pakowania i wysyłki towarów, ale będą także niezastąpione podczas przeprowadzki, czy przechowywania różnych rzeczy. Aby jednak mogły w pełni spełniać swoją funkcję, powinny być odpowiednio wykonane. Jednym z lepszych rozwiązań będzie wybór opakowań kaszerowanych. Co wyróżnia tego rodzaju opakowania? Na czym dokładnie polega proces kaszerowania?

Opakowania kaszerowane – co to znaczy?

Wiele osób słysząc opakowanie kaszerowane, nie ma najmniejszego pojęcia, o czym mowa. Owszem słowo opakowanie jest nam wszystkim doskonale znane, jednak co oznacza słowo kaszerowane i skąd wzięło się w kontekście opakowań?

Otóż pojęcie kaszerowanie pochodzi od słowa okraszać, co w języku polskim oznacza “upiększać”, “ozdabiać”. Nie jest to zatem nic innego, jak proces polegający na uszlachetnieniu zarówno pod względem użytkowym, jak i estetycznym opakowania kartonowego. Sam proces polega na oklejaniu pudełka kartonowego papierem o mniejszej gramaturze, zadrukowanym dowolną grafiką w celach marketingowych, lub dekoracyjnych, a czasem również informacyjnych. Proces kaszerowania jest bardzo podobny do laminowania opakowań kartonowych, z tą jednak różnicą, że przy kaszerowaniu produkt zostaje oklejony cienką warstwą papieru, przy laminowaniu zaś folią.

Kaszerowanie opakowań – czy to się sprawdza?

Każdy producent opakowań kartonowych wie, jak duże problemy technologiczne jeśli chodzi o zadrukowywanie powierzchni, sprawiają materiały o dużej gramaturze i wysokiej twardości. Również karton i tektura, które na pierwszy rzut oka mogłyby się wydawać materiałami łatwymi w obróbce, w rzeczywistości stawiają pewne wyzwania. Dlatego kaszerowanie stanowi jedną z najprostszych, a jednocześnie najskuteczniejszych metod uszlachetniających wyroby kartonowe. Do zadrukowywania opakowań kaszerowanych wykorzystuje się metodę offsetową, która pozwala uzyskać idealnie odwzorowaną grafikę i bardzo wyraziste kolory. Co więcej, metoda ta jest tania w kosztach, dzięki czemu zamówienie większej ilości opakowań kaszerowanych nie będzie wiązało się z poniesieniem przez zleceniodawcę dużych nakładów finansowych.

Jak przebiega proces kaszerowania?

Kaszerowanie przeprowadza się przy pomocy specjalistycznych maszyn, tzw. kaszerownic. Obecnie istnieje ich kilka rodzajów — kaszerownice automatyczne, półautomatyczne, a także kaszerownice pracujące z klejem na zimno.

Każda z nich wyposażona jest w wałki do nanoszenia kleju na wyroby papiernicze o dużej gramaturze (min. 175 g). Po nałożeniu filmu klejowego na materiał, do maszyny wprowadzany jest arkusz cieńszego papieru, który łączony jest z materiałem podstawowym. Kolejno produkt poddaje się procesowi prasowania, by w efekcie końcowym otrzymać równomierną i gładką powierzchnię opakowania, pozbawioną jakichkolwiek nierówności, czy bąbelków.

Zalety, jakie niesie za sobą kaszerowanie

Opakowania kaszerowane cieszą się ogromną popularnością i nie powinno to nikogo dziwić. Są to bowiem opakowania, które niosą za sobą wiele zalet, zarówno użytkowych, jak i marketingowych. Kaszerowanie opakowań sprawia, że stają się one nie tylko ciekawsze pod względem estetycznym, ale są także twardsze, mocniejsze i bardziej wytrzymałe. Dzięki temu znajdują zastosowanie na coraz większych płaszczyznach. Opakowania kaszerowane świetnie sprawdzają się bowiem w roli opakowań:

  • produktowych
  • prezentowych, w tym świątecznych
  • transportowych
  • wysyłkowych
  • kartonów do przechowywania.