Przedmioty o nieregularnych kształtach — jak je zapakować do wysyłki?

kartondlaciebie.pl > Drukarnia  > Przedmioty o nieregularnych kształtach — jak je zapakować do wysyłki?
Przedmioty O Nieregularnych Kształtach — Jak Je Zapakować Do Wysyłki? zdjęcie nr 1

Przedmioty o nieregularnych kształtach — jak je zapakować do wysyłki?

Pakowanie towaru do wysyłki, to wbrew pozorom wcale nie takie proste zadanie. Szczególnie jeśli przygotowywane przedmioty mają nieregularne kształty, lub są ponadwymiarowe. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak poradzić sobie z trudnym do zapakowania przedmiotem? Podpowiadamy!

Przesyłka niestandardowa — co to znaczy?

Sprzedaż internetowa zyskuje na popularności, a wraz  z nią rośnie zapotrzebowanie na usługi kurierskie. Aby jednak przewoźnik mógł bezpiecznie dostarczyć przesyłkę pod wskazany adres, musi być ona odpowiednio zapakowana. Problemu nie ma w przypadku małych przedmiotów, które z powodzeniem można zapakować w kartony o tradycyjnych wymiarach. Problem zaczyna się pojawiać w sytuacji, gdy wysyłany towar ma nieregularne kształty, lub jest ponad wymiarowy i nie mieści się do takiego pudełka kartonowego. Wówczas możemy mówić o przesyłce niestandardowej

Do przesyłek niestandardowych należą przede wszystkim przedmioty ciężkie, podłużne, wielkogabarytowe, lub luźne elementy, które trudno jest zapakować w jeden wspólny karton. Przewoźnicy przesyłką niestandardową nazywają również pakunki , których suma wysokości, długości oraz szerokości przekracza 300 cm, oraz nie jest w kształcie prostopadłościanu. 

W co zapakować przedmioty o nieregularnych kształtach?

Produkty o niestandardowych kształtach można opakowywać na kilka różnych sposobów:

Kartony na zamówienie

Jednym z popularniejszych rozwiązań są opakowania kartonowe na zamówienie, które będą idealnie dopasowane pod wymiar Twojej przesyłki. Taki karton może być dopasowany nie tylko pod względem wielkości, ale także  dodatkowo wzmocniony, co z pewnością sprawdzi się w przypadku przesyłek o zwiększonej masie. Świetnym rozwiązaniem są opakowania jednoczęściowe klejone z mikrofalii, które poza wysokimi właściwościami ochronnymi zapewniają również wygodę pod względem składania.

W przypadku, gdy przedmiot mieści się do pudełka z kartonu, a nawet pozostaje w nim jeszcze sporo wolnego miejsca, to wówczas dobrze jest zabezpieczyć pustą przestrzeń specjalnymi wypełniaczami. Można tutaj zdecydować się na woreczki wypełnione powietrzem, folię bąbelkową, czy też zastosować wypełniacz piankowy. 

Folie stretch

Folia stretch to jeden z popularniejszych sposób na opakowywanie przedmiotów o nieregularnych kształtach. Tego typu folia  jest rozciągliwa, wytrzymała — nie pęka  i co równie ważne stanowi skuteczną ochronę przed wstrząsami, uderzeniami, dlatego można owijać nią przedmioty i pakować w większe zbiorcze paczki. Stosuje się ją także w celu uzyskania stabilności ładunku. Można więc owinąć nią większość wysyłanych towarów, a co ważne, wiele sklepów praktykuje ją również do dodatkowego zabezpieczenia opakowań kartonowych

Palety

Przedmioty o nieregularnych kształtach można również zapakować przy pomocy palety. Ten sposób wykorzystuje się przede wszystkim przy przesyłkach, których waga przekracza co najmniej 50 kg. Za pomocą palety można zapakować jeden duży przedmiot, lub wiele mniejszych, z których da się ułożyć prostopadłościan. Ten sposób wykorzystywany jest przede wszystkim przy wysyłce sprzętów AGD, czy też przesyłek w kształcie tuby. Warto jednak pamiętać, że opakowywanie przedmiotów do wysyłki na palecie wymaga dodatkowego zabezpieczenia — przypięcia pasami, przywiązania (w przypadku przesyłek w kształcie tuby), nakrycia kartonem lub owinięcia folią stretch. 

Etykietowanie niestandardowych przesyłek 

Każda przesyłka kurierska niezależnie od swojej wielkości, masy, czy kształtu musi posiadać etykietę. Problem pojawia się w sytuacji, gdy powierzchnia przesyłki jest nieregularna i trudno jest ją nakleić. Wówczas musimy znaleźć na tyle równą powierzchnię, by mieć pewność, że etykieta będzie się dobrze na niej trzymała. W przypadku opakowań kartonowych tego typu problem raczej nie występuje, jednak w przypadku materiałów, takich jak drewno, guma, czy tkanina dobrze jest zastosować dodatkowo taśmę, klej, lub zszywki. Chcąc uchronić etykietę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, możemy ją także włożyć do foliowej koszulki i wówczas nakleić na przesyłkę.