Pudełka z kartonu czy pudełka z tektury?

kartondlaciebie.pl > Drukarnia  > Pudełka z kartonu czy pudełka z tektury?
Pudełka Z Kartonu Czy Pudełka Z Tektury? zdjęcie nr 1

Pudełka z kartonu czy pudełka z tektury?

Tektura i karton to podstawowe materiały do produkcji opakowań produktowych i pudełek. Przedsiębiorcy często zastanawiają się, czym różnią się między sobą te dwa materiały. Wychodząc Wam naprzeciw postanowiliśmy w kilku prostych słowach wyjaśnić tę kwestię. Dzięki naszym wskazówkom z łatwością wybierzesz idealny rodzaj opakowań dla swojego biznesu. Zapraszamy do artykułu.

Pudełka klejone – co to znaczy?

Na wstępie wyjaśnijmy sobie pojęcie pudełka klejone. Wyróżniamy pudełka klejone, pudełka składane i pudełka zszywane. Czym się między sobą różnią?

 • Pudełka zszywane –  posiadają stałe połączenia, jak sama nazwa wskazuje – brzegi łączy się (samodzielnie) za pomocą zszywek. Pudełka zszywane są dobrym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują trwałych i solidnych opakowań kartonowych.
 • Pudełka składane – umożliwiają wielokrotne składanie i rozkładanie – są więc wielokrotnego użytku. Bardzo dobrze sprawdzają się np. przy przeprowadzkach.  
 • Pudełka klejone – nie wymagają samodzielnego składania, zszywania lub sklejania – są od razu gotowe do użytku. Ze względu na szerokie zastosowanie posiadają wiele różnych kształtów i rozmiarów. Bardzo często stosuje się je jako pudełka do wysyłania towarów.

Karton i tektura – podstawowe różnice

Skoro wiemy już, jakie istnieją sposoby składania pudełek, czas dowiedzieć się, jaka jest różnica między kartonem, tekturą.

Karton to jednolity i elastyczny wyrób papierniczy. Karton charakteryzuje się gramaturą od 160 g/m² do 315 g/m². Dzięki temu karton jest materiałem stosunkowo prostym w obróbce. Ta cecha z kolei sprawia, że jest materiałem bardzo często wykorzystywanym przy produkcji:

 • Pudełek,
 • Teczek,
 • Pocztówek,
 • Okładek książkowych,
 • Opakowań.

Możliwość wykonania nadruku na kartonie pozwala na wykorzystywanie tego materiału również do produkcji różnego rodzaju materiałów marketingowych.

Tektura jest z kolei grubszym wyrobem papierniczym – może mieć nawet 4 mm grubości. Gramatura tektury oscyluje powyżej 315 g/m². Gramatura ta wpływa na dwie właściwości – tektura jest znacznie sztywniejsza i bardziej wytrzymała niż omawiany wcześniej karton. Co istotne, tektura stanowi połączenie kilku warstw masy papierniczej. Dzięki temu materiał ten nadaje się do produkcji:

 • Opakowań,
 • Solidnych paczek,
 • Palet produkcyjnych. 

Jakie opakowania wybrać – z kartonu czy z tektury?

Jak można wywnioskować z powyższych opisów, zarówno pudelka klejone z kartonu, jak i pudełka klejone z tektury dobrze sprawdzają się w produkcji opakowań produktowych. Wybór pudełka powinien więc być uwarunkowany naszymi oczekiwaniami oraz produktami, które oferujemy.

Wyższa gramatura tektury sprawia, że opakowania tekturowe są bardziej wytrzymałe. Jeśli więc w swoim asortymencie posiadasz produkty nieco cięższe, które wymagają odpowiedniego zabezpieczenia, warto zdecydować się na opakowania z tektury. Bardzo dobrze w tej roli sprawdzają się pudełka klejone z mikrofali, które dodatkowo wyglądają bardzo estetycznie.

Opakowania z kartonu sprawdzą się dobrze np. przy wyrobach cukierniczych i drobnych wyrobach elektronicznych jak np. żarówki. Pudełka kartonowe bardzo często wykorzystuje się także do przechowywania i archiwizacji dokumentów.

Producent opakowań kartonowych Poznań – Karton dla Ciebie.

Opakowania wykonane z kartonu idealnie nadają się do przechowywania, zabezpieczania i transportowania wszelkiego rodzaju przedmiotów i towarów. Mają wiele zalet – niska cena, duża wytrzymałość i szerokie możliwości dostosowania rozmiaru do potrzeb. Wszystko to przekłada się na fakt, że pudełka z kartonu i pudełka z tektury znajdują dużo możliwości zastosowania w niemal wszystkich gałęziach gospodarki – od cukiernictwa po elektronikę.

Karton dla Ciebie to doświadczony producent opakowań kartonowych. Doskonale rozumiemy, że nie dla wszystkich wybór odpowiedniego opakowania dla swojego produktu może być prosty. Dlatego zapewniamy fachową i rzetelną pomoc na każdym etapie realizacji zamówienia. W swojej ofercie posiadamy wiele rodzajów opakowań i pudełek pudełka jednoczęściowe klejone z kartonu, pudełka dwuczęściowe składane z mikrofali, pudełka wieloczęściowe, pudełka z zamknięciem magnetycznym i wiele, wiele więcej. Sprawdź naszą ofertę – na pewno znajdziesz w niej idealne opakowania i pudełka dla Twojego biznesu.