Techniki druku na opakowaniach

kartondlaciebie.pl > Drukarnia  > Techniki druku na opakowaniach
Techniki Druku I Ich Zalety zdjęcie nr 1

Techniki druku na opakowaniach

Technika druku poszła w ostatnim czasie bardzo do przodu. W tym momencie praktycznie nie ma materiałów, na których nie da się umieścić wydruku. Choć druk atramentowy nadal odgrywa istotną rolę w druku na papierze i kartonie, to zmieniły się techniki jego nakładania na powierzchnie drukowe. Do tego każda nowoczesna drukarnia opakowań pragnąć mieć w swojej ofercie druk na innych materiałach musi posiadać znacznie bardziej skomplikowany sprzęt. Z tego artykułu dowiesz się jakie jakie technik druku na opakowaniach są najpopularniejsze.

Najpopularniejsza współczesna technika druku – druk offsetowy

Technologia druku offsetowego opiera się na wykorzystaniu cylindrów pośredniczących w nakładaniu farby. W skład typowego układu offsetowego wchodzą:

  • wałki farbowe – stanowiących źródło farby,
  • wałki wodne – służących do namaczania cylindra formowego,
  • cylinder formowy – na niego nakładana jest selektywnie farba, znajduje się pomiędzy wałkami farbowymi, wałkami wodnymi a cylindrem pośrednim,
  • cylinder pośredni – odbiera schemat farbowy wydruku od cylindra formowego i przenosi go na podłoże drukowe. Na nim nałożona jest tak zwana guma offsetowa,
  • cylinder dociskowy – między nim a cylindrem pośrednim umieszczany jest arkusz bądź rulon materiału,
  • guma offsetowa (obciąg) – pełni rolę pośrednika w przenoszeniu farby. Jej zadaniem jest zniwelowanie niedokładności między projektem wydruku a samym wydrukiem.

Sama technologia produkcji gumy offsetowej jest osobną dziedziną, która również ewoluuje w szybkim tempie. Jedną z innowacji, która znacznie polepszyła jakość wydruków, było uwięzienie między dwoma warstwami obciągu (tkaninowej i gumowej) pęcherzyków powietrza, dzięki którym zyskała na elastyczności i wytrzymałości.

Głównym zjawiskiem fizycznym wykorzystywanym w druku offsetowym jest napięcie powierzchniowe. Utrzymuje ono cząsteczki wody i farby w odpowiednich miejscach. Co prawda na granicach faz może dochodzić do emulgacji, czyli mieszania tych dwóch substancji, ale poradzono sobie z tym tworząc tak zwany druk offsetowy bezwodny. Zamiast roztworów wodnych stosuje się tam formy silikonowe i specjalne farby.

Druk Flex – najlepszy do indywidualnych wydruków

Flex to rodzaj druku cyfrowego, polegający na wykorzystaniu kolorowych folii. Folie te są wycinane zgodnie ze wzorem przekazanym z programu graficznego. Wycinanie przebiega przy użyciu plotera. Folia umieszczona jest na nośniku, zwykle innej przeźroczystej folii transportowej. Ploter jest urządzeniem na tyle dokładnym, że wycina wzór jedynie z folii flex, nośnik zostawiając nienaruszonym. Następnie, tak przygotowana folia nakładana jest na powierzchnię drukową, gdzie w procesie termotransferu przechodzi z nośnika na przedmiot. Taka metoda druku jest dobra w przypadku pojedynczych zleceń. W większej skali jego opłacalność spada. Wymaga też odpowiednich właściwości od powierzchni, na którą ma zostać naniesiony. Materiał ten musi być odporny na temperaturę zgrzewania, oraz posiadać strukturę, w którą może wniknąć nadtopiona folia. Pomimo tego wciąż znalazł szerokie zastosowanie w przemyśle odzieżowym, reklamie i zamówieniach mało nakładowych.

Druk wklęsły – gwarancja wytrzymałych wydruków

Druk wklęsły, zwany również wgłębnym, wykorzystuje fizyczną różnicę położenia miejsc drukowanych i niedrukowanych. Druk wgłębny jest ogólnym określeniem zbierającym wiele mniejszych technik drukowania, zarówno przemysłowych, jak i warsztatowych. Każda z tych poszczególnych techniki posiada swoje wady i zalety, jednak są pewne cechy wspólny. W druku wklęsłym, forma drukowa jest pokrywana w całości farbą, po czym zbierany jest nadmiar farby. Pozostaje ona jedynie w miejscach określonych schematem drukowania, ponieważ znajdują się one w zagłębieniach. Z tych zagłębień farba przenoszona jest na podłoże drukowe. Jest to bardzo szybka metoda druku, a specyfika formy sprawia, że może być ona dłużej wykorzystywana, czyli jest bardziej opłacalna przy dużych nakładach.