Krótka historia opakowań kartonowych

kartondlaciebie.pl > Drukarnia  > Krótka historia opakowań kartonowych
Historia Opakowań Kartonowych - Musisz Ją Znać! zdjęcie nr 1

Krótka historia opakowań kartonowych

Opakowania kartonowe towarzyszą nam w codziennym życiu. Idealnie sprawdzają się zarówno do przechowywania, jak i transportowania różnych przedmiotów.

Nic więc dziwnego, że wykorzystywane są niemal w każdej branży – spożywczej, kosmetycznej, farmaceutycznej, przemysłowej oraz wielu innych. Trudno zatem jest nam sobie wyobrazić, że jeszcze do niedawna opakowania kartonowe w ogóle nie istniały. Co kryje się za ich historią i jaką rolę odgrywają kartony w naszym życiu? Sprawdź, jak prezentuje się krótka historia opakowań kartonowych.

Od papieru wszystko się zaczęło…

Opakowania kartonowe jak można się domyślać, wykonywane są z materiałów papierniczych. Warto zatem zacząć od tego, że papier został wynaleziony w Chinach, a jego powstanie datuje się na około 107 rok naszej ery. Wraz z upływem lat wynalazek ten rozpowszechnił się na terytorium całej Azji, by po wielu latach dotrzeć do Europy. Musiały jednak minąć wieki, do czasu, gdy w Europie powstała pierwsza papiernia. Co więcej, w Polsce powstała ona dopiero w 1491 roku w Prądniku Czerwonym pod Krakowem, która od 1510 roku stała się własnością wydawcy pierwszych polskich druków Jana Hallera.

Kryza, czyli od kołnierzyka do tektury

Wynalezienie papieru to z pewnością przełomowy moment dla całej ludzkości. Jego historię mamy już jednak za sobą, warto więc przejść do następnego etapu, czyli tektury. Za jej prekursora uważa się kryzę, czyli marszczony lub plisowany kołnierzyk wykonywany z papieru. Jego powstanie datuje się na wiek XVI i to na ten okres przypada umowne powstanie tektury.

Niestety, na kolejne innowacje w tej dziedzinie przyszło czekać całe wieków. Dopiero w roku 1856 w Anglii opatentowano pierwszą maszynę do produkcji papieru falistego, czyli tektury. Maszyna ta była bardzo prosta w budowie i składała się jedynie z dwóch rolek, przez które przepuszczano papier, w celu pomarszczenia go. Początkowo maszyna ta służyła wyłącznie w celach modowych do usztywniania kapeluszy. W ten sposób za sprawą dwóch pr Healeya i Allena rozpoczęła się mechaniczna produkcja tektury.

Tektura jako opakowanie

Kolejnym krokiem w rozwoju technologicznym było zastosowanie tektury jako opakowania. Jako pierwszy dokonał tego Amerykanin Albert L. Jones w 1871, który opatentował ją jako sposób na zabezpieczenie delikatnych przedmiotów. W tym miejscu niestety historia się trochę gmatwa, ponieważ pojawiają się głosy, że jako pierwszy wykorzystywanie tektury do pakowania opatentował Robert H. Thompson w roku 1881.

Pewne jednak jest, że w 1874 roku, Amerykanin Oliver Long opatentował produkcję tworzywa opakowaniowego otrzymanego przez podklejenie papieru karbowanego drugą warstwą papieru gładkiego. Jest to początek istnienia tektury dwuwarstwowej. Trójwarstwową tekturę opatentowano w 1882 roku, a produkcję rozpoczęto w 1883 r. w Londynie. Potem historia przyspiesza, a produkcja opakowań z tektury rozpowszechnia się w kolejnych krajach Europy. W 1895 roku powstaje pierwsza tekturnica, z kolei w 1909 roku po raz pierwszy zastosowano nadruk na tekturze, stosując gumową formą drukową. Bardziej zaawansowana technika druku rozwinęła się dopiero po roku 1960.

Opakowania kartonowe kiedyś i dziś

Nowoczesne rozwiązania technologiczne pozwalają obecnie na produkcję wysokiej jakości opakowań kartonowych. I choć można pokusić się o stwierdzenie, że te produkowane na początku XX wieku pozostawiały wiele do życzenia, to jednak doskonale spełniały swoją funkcję.

Do powstania i rozpowszechnienia opakowań kartonowych na przestrzeni XX wieku z pewnością wpływ miała rewolucja przemysłowa. Po zakończeniu II Wojny Światowej ilość produkowanych towarów znacznie wzrosła, zaczęto więc nie tylko wygląd eksponowanych produktów, a także odpowiednie zabezpieczenie ich w trakcie transportu.

Współczesna drukarnia opakowań ma do zaoferowania swoim klientom szeroki wariant możliwość, jeśli chodzi o dobór opakowań kartonowych. Można decydować o jego grubości, rozmiarze, czy estetyce. Na uwagę zasługuje również wysoka jakość wykonania, która pozwala nie tylko bezpiecznie przewozić cenne przedmioty, ale również przechowywać je na magazynach.