Opakowania przyjazne środowisku, czyli kartony w stylu eko
W czasach sprzedaży wysyłkowej kartony przeżywają prawdziwą rewolucję. Producenci przebijają się w produkcji mocniejszych, lżejszych i tańszych opakowań. Jak jednak wygląda kwestia ekologii? Czy możliwa jest produkcja eko opakowań i co to oznacza w przypadku kartonów?
Czy karton jest ekologiczny?
Warto na samym początku zadać sobie pytanie czym tak naprawdę jest karton. W technicznym rozumieniu jest to po prostu papier o wysokiej gramaturze. O ile produkcja papieru budzi wątpliwości ekologów, to sam papier jest produktem ekologicznym w 100% biodegradowalnym. Oczywiście papier papierowi nierówny, w zależności od przeznaczenia posiada dodatki organiczne, mineralne lub chemiczne, które wpływają na jego właściwości. Jeśli chodzi o dodatki organiczne i mineralne – nie ma się czym martwić. Zdecydowana większość jest pochodzenia naturalnego. Mowa tutaj o dodatkach z innych roślin, jak len czy konopie lub minerałach kopalnych takich jak kreda, talk lub gips. I choć rozkładający się papier może zmienić pH gleby, to w gruncie rzeczy może przyczynić się również do jej użyźnienia. Warto zwrócić uwagę, że nie jest to użyźnienie azotanowe, czyli nie powoduje tak negatywnych skutków jak nawozy sztuczne.
Nieco inaczej ma się sprawa z dodatkami chemicznymi. Najbardziej popularnym dodatkiem jest ditionin sodu [Na2S2O4], odpowiada on za nieprzyjemny siarkowy zapach spotykany w niektórych wytwórniach papieru. Choć jest związkiem nietrwałym, to produkty jego rozpadu mogą mieć negatywny wpływ na środowisko. Jest on stosowany jako wybielacz. Z tego powodu, jeśli chcemy być ekologiczni, unikajmy papieru wybielanego.
Rzeczywistość niestety nie jest aż tak optymistyczna, ponieważ kartonem nazywany jest nie tylko karton lity omówiony w powyższym akapicie, ale również opakowanie wykonane z tektury falistej.
Karton z tektury falistej
Karton z tektury falistej łatwo rozpoznać, zwykle składa się z trzech warstw (zdarzają się jednak pięcio- i więcej warstwowe). Są to warstwy masy papierniczej połączone klejem. I choć materiał pozostaje ten sam, to właśnie to spoiwo budzi największe kontrowersje. Szczególnie gdy używany jest klej termotopliwy EVA, czyli kopolimer etylenu i octanu winylu. Jest to ten sam materiał, którego używają producenci puzzli piankowych i mat piankowych dla dzieci. Wydawałoby się, że skoro jest dopuszczony w produktach dla dzieci, to powinien być przyjazny dla środowiska. Niestety tak nie jest. Trzeba pamiętać o tym, że jest to sztuczny polimer, czyli potocznie plastik. I choć sporo się o tym mówi, to nie istnieje coś takiego jak biodegradowalny plastik. Taka tektura pozostawiona w środowisku naturalnym ulegnie rozpadowi, ale cząsteczki plastiku pozostaną w glebie. I choć problem jest niewidoczny, to nie znika.
Kolejną ekologiczną zbrodnią jest produkcja kartonów z powłoczką foliową, pomijając samą nieekologiczność folii, taki karton będzie znacznie trudniej poddać recyklingowi.
Czy istnieje ekologiczny karton z tektury falistej?
Jeśli karton z tektury litej nie jest dla nas odpowiedni i potrzebujemy takiego z tektury falistej, warto szukać tych, które używają kleju biodegradowalnego. Klej biodegradowalny powstaje na bazie skrobi, naturalnego wielocukru występującego w roślinach. Zwykle nie posiada zbyt wielu dodatków chemicznych, a najczęstsze stanowią boraks i wodorotlenek sodu. Boraks jest minerałem pozyskiwanym z naturalnych złóż lub wytwarzanym syntetycznie. W niektórych krajach jest stosowany jako dodatek do żywności i ma swoje miejsce na liście konserwantów jako E285. Choć kilka krajów zabrania jego stosowania w przemyśle spożywczym, to dla środowiska jest on nieszkodliwy. Wodorotlenek sodu brzmi groźnie i choć w bezpośredniej postaci jest niebezpieczny, to w środowisku ulega szybkiej neutralizacji.
Jeśli jesteś przedsiębiorcą i zużywasz duże ilości kartonów, to upewnij się, że wybierasz wersję eko. Wartość Twojej marki urośnie w oczach świadomego odbiorcy, który zobaczy ekologiczny kartony z logo Twojej firmy.