Pomiar wilgotności papieru i tektury – czy to ważne?
Wyroby papierowe i tekturowe są bardzo wrażliwe na czynniki zewnętrzne. Wysokie temperatury powodują, że materiał robi się pomarszczony, zaś niska wilgotność sprawia, że jest on naciągnięty i nadmiernie się elektryzuje. Aby uniknąć takich sytuacji, stosuje się pomiary wilgotności papieru, które stanowią bardzo ważną składową wielu procesów technologicznych. Czym wykonuje się pomiary wilgotności? Jak działa takie urządzenie? I czy jego stosowanie jest uzasadnione? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do jego przeczytania!
Czym mierzy się wilgotność papieru i tektury?
Pomiar wilgotności papieru i tektury to bardzo ważna czynność, która pozwala zapobiec wielu uszkodzeniom związanym z rozszerzaniem lub kurczeniem się materiału. Do tego celu wykorzystuje się specjalne mierniki, pozwalające określić czy dany materiał nadaje się do użytku. Na rynku dostępny jest szeroki wybór mierników wilgotności do materiałów papierowych – od podstawowych po bardziej zaawansowane modele.
Jak działają mierniki do pomiaru wilgotności materiałów papierowych?
Mierniki wilgotności tektury oraz papieru to niewielkie urządzenia, które mierzą wilgotność względną powietrza między warstwami papieru. Struktura papieru jest higroskopijna, co oznacza, że osiąga ona równowagę w konkretnej wilgotności otoczenia. Dlatego też przyjmuje się, że wilgotność względna powietrza w papierze będzie równała się wilgotności w jego stosie. Bardziej zaawansowane modele mierników umożliwiają przeliczenie względnej wilgotności powietrza, przedstawiając wynik w postaci ilości gramów pary wodnej na metr sześcienny oraz możliwość wyznaczenia punktu rosy. Inaczej mówiąc, jest to temperatura, w której dochodzi do skraplania zawartej w powietrzu pary wodnej.
Jak wygląda pomiar?
Mierniki wilgotności papieru zarówno modele podstawowe, jak i te bardziej zaawansowane wyposażone zostały w specjalny bagnet, który umieszcza się między warstwami tektury. Aby dokonać pomiaru, należy odczekać od kilku sekund do kilku minut, aż ustabilizują się warunki wokół niego. Gdy temperatura ustabilizuje się, urządzenie wyda specjalny komunikat dźwiękowy lub świetlny, informujący o gotowości urządzenia do pracy. Wówczas można dokonać precyzyjnego pomiaru wilgotności.
Inne metody mierzenia wilgotności wykorzystywane przez mierniki
Pozostałe metody mierzenia wilgotności, wykorzystywane przez dostępne na rynku mierniki to:
- metoda pojemnościowa,
- metoda rezystancyjna.
Metody te pozwalają na określenie zawartości wody po przyłożeniu czujnika do powierzchni tektury litej lub do papieru w beli. W obu tych przypadkach analiza wilgoci następuje do głębokości od dwudziestu do pięćdziesięciu milimetrów w głąb ryzy lub beli papieru.
Dlaczego warto korzystać z mierników wilgotności w drukarniach?
Każdy producent opakowań z tektury powinien zadbać o najwyższą jakość oferowanych produktów. Dzięki regularnie sprawdzanym pomiarom wilgotności materiałów papierowych, można zapobiec uszkodzeniom produktów oraz kosztownym awariom linii produkcyjnych. Warto wiedzieć, że nieodpowiednia wilgotność papieru, związana z jego rozszerzaniem lub kurczeniem się prowadzi do nagrzewania się rolek, co z kolei może być przyczyną wielu usterek i przerw w produkcji.
Papier do druku powinien mieć temperaturę wynoszącą około 20 stopni Celsjusza oraz wilgotność względną na poziomie 50-55%. W przypadku wystąpienia większej wilgotności papier robi się falisty i zaczyna przywierać do rolek. Zachowanie odpowiedniej wilgotności papieru i tektury jest również bardzo ważna w procesie laminowania i etykietowania, a także w procesie produkcji opakowań. Prawidłowa wartość wilgoci w tego typu materiałach pozwala na szybszą, sprawniejszą i bardziej wydajną produkcję.